Patrykozy to niewielka wioska w środkowo-wschodniej Polsce, położona w województwie mazowieckim przy drodze krajowej DK 63, łączącej Siedlce z Sokołowem Podlaskim. Położenie GPS: N: 52°18'56.23", E: 22°19'50.81" Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na obrzeżach miejscowości otoczony malowniczym ogrodem romantyczny neogotycki pałac. Jest to wiejska rezydencja, która została wybudowana w na przełomie lat 1832-1843, pałac to przykład rzadkiego w Polsce stylu neogotyckiego. Zaprojektowany został przez znanego na Podlasiu architekta Franciszka Jaszczołda a wzniesionego na zamówienie generała wojsk polskich Teodora Szydłowskiego herbu Lubicz. Pałac zachował swą bogatą sztukaterię neogotycką, liczne pinakle, sterczyny, wieżyczki z basztą i 25 metrową wieżą. Powstała budowla miała na tyle zróżnicowaną bryłę, że z każdej strony wygląda inaczej.

Po śmierci generała w 1863 roku rezydencja dostała się w ręce jego bratanka Antoniego Szydłowskiego, który jakiś czas później odsprzedał pałac Rajmundowi Skarzyńskiemu. Po drugiej wojnie światowej zaniedbania do prowadziły pałac do totalnej ruiny. Pierwsze prace konserwacyjne przeprowadzone zostały w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Obecnie w pełni odrestaurowana rezydencja znajduje się w rękach prywatnych. Mimo to właściciel za drobną opłatą udostępnia pałac do zwiedzania. Według miejscowych legend pod pałacem rozciągają się rozległe lochy, w których mieściła się rzekomo pracownia znanego czarnoksiężnika mistrza Twardowskiego.

Po zakończeniu II Wojny światowej pałac był sukcesywnie niszczony i degradowany, działania te doprowadziły do katastrofy budowlanej wraz z zawaleniem się wieży. Podczas remontu trwającego ponad 6 lat w latach 2004-2010 obecny właściciel - Maurycy Zając odtworzył szczegółowy układ pałacu i przywrócił obiektowi historyczny wygląd. Zniszczone sztukaterie ścienne i sufitowe, maswerki, piece kaflowe i kominki, parkiety taflowe i marmurowe podłogi powróciły odnowione na swoje miejsce oddając dawną atmosferę pałacu. Uzupełnieniem tego wyglądu są oryginalne sprzęty pałacowe, meble z epoki Biedermeiera, które wtapiają się w mury tego niezwykłego obiektu. Dbałość właściciela o detal w przywracaniu świetności pałacu zachwyca każdego zwiedzającego. Wokół pałacu można podziwiać romantyczny park w stylu angielskim oraz stawy wraz z traktem pałacowym i dwoma mostami.

Pałac w Patrykozach oferuje swoim gościom pałacowo-domową atmosferę, prywatność i dyskrecję. Uzupełnieniem atrakcji w trakcie zwiedzania i podziwiania kompleksu jest smaczna, regionalna kuchnia serwowana przez właścicieli ośrodka Retro Skibniew. Oprócz pokoi gościnnych istnieje możliwość wynajęcia salonów pałacowych na kameralne spotkania VIP, szkolenia, uroczyste przyjęcia.


Obejrzyj także:
http://navtur.pl/place/show/3507,palac-w-patrykozach
http://szlakiibezdroza.blogspot.com/2012/12/patrykozy-paac-pera-poudniowego-podlasia.htmlPałac w Patrykozach

Pałac w Patrykozach